$kutsalbilgi[1]

Yemek Fotoğrafı Hangi Lensle Çekilir

Yemek fotoğrafçılığında kullanılabilecek lensler 50mm ve daha dar açılı lenslerdir, bilindiği üzere 50mm'den daha geniş açılı bir lens kullanıldığında, objelerin görüntülerinde bazı oransal bozulmalar olacaktır.

Çektiğiniz yemek fotoğrafında yuvarlak görünmesi gereken bir tabağın daha oval çıkması ya da yemeğin objektife daha yakın olan bölümlerinin daha büyük çıkması gibi. Bunu geniş açı lensle portre çekmeye çalıştığınızda, modelin burnunun daha büyük çıkmasına benzetebiliriz.

Bu durumda 50mm ve daha dar açılı lensleri düşünürsek, prime ve zoom lens seçenekleri arasından tercih yapabiliriz. Bildiğiniz gibi prime lensler zoom özelliği olmayan tek odak uzaklığına sahip lenslerdir ve daha keskin sonuç verirler.

Yemek fotoğrafçısı olarak biz Canon lenslerine aşina olduğumuz için verilebilecek örnekler, 100mm f2.8 L Macro, 24-105 f4 L Zoom lens, 50mm f2,5 lensler olabilir, eğer çekim yağacağınız alan çok geniş değil ise 50mm macro lens ile daha rahat çalışabilirsiniz. Her lensin kendine has bir sonuç ürettiğini düşündüğümüzde daha fazla deneme yaparak daha çok deneyim kazanabilirsiniz.