Yemek fotoğrafçısı Yılmaz Yıldırım


YEMEK FOTOĞRAFÇISI

Bilinen en eski yemek fotoğrafı örneği 1840'lara kadar uzanır ve Fransız fotoğrafçı Louis Daguerre, bir masanın yemeklerle donatıldığı bir görüntüyü yakalamıştır. Ancak, yemek fotoğrafçılığı türü gerçek anlamda 20. yüzyılın ortalarında reklam sektörünün büyümeye başlamasıyla ortaya çıkmıştır.

1930'ların ortasında, gıda sektöründeki reklamcılık faaliyetleri hızla büyüyen bir iş haline geldi. General Mills, Jell-O ve Campbell's Soup gibi şirketler, ürünlerini tanıtmak için fotoğrafçılığı kullanmaya başladılar. Yiyeceklerin mümkün olduğunca çekici görünmesi için yemek fotoğrafçıları ve grafikerler günümüze dek birbirinden farklı türlerde pek çok eser meydana getirmiştir. 1950'lerde ise renkli fotoğrafçılığın yükselişi sayesinde yemek fotoğrafçılığı daha da yaygınlaştı. Life ve Better Homes and Gardens gibi dergilerdeki renkli sayfalar, yemek ve ev yaşamındaki son trendleri sergiledi ve reklamcılar, ürünlerini daha cazip hale getirmek için renkli fotoğrafçılığı kullanmaya başladılar.

1970'lerde, yemek fotoğrafçılığı gelişerek ve değişerek yaygınlaşmaya devam etti. Irving Penn ve Helmut Newton gibi fotoğrafçılar sıradışı açılar ve aydınlatma teknikleriyle denerken, yiyecek stilistleri yiyecek sunumu konusunda mümkün olanın sınırlarını zorladılar. Yemek kitaplarının ve yemek programlarının popülerliği, yemeklerin doğallığını ve özünü yakalamaya odaklanan yeni bir yemek fotoğrafçısı neslinin yükselmesine yol açtı.

Günümüzde yemek fotoğrafçılığı hem bir hobi olarak hem de profesyonel alanda gelişimini sürdürmekte, Yemek doğası gereği canlı renklere sahip, parlak, ve albenisi olan bir konu olduğundan, fotoğraflanması ve hazırlama aşamaları, hem fotoğrafçı hem de stilist için keyif verici. Yemek aynı zamanda bir kültür ve tarih barındırdığından, çoğu zaman fotoğraflanan yemeğin ne olduğundan daha fazla anlam içermekte.

Tüm bu cazibesiyle yemek fotoğrafçılığı, özellikle sosyal medyanın ve fotoğraf - video paylaşım sitelerinin etkinliğinin artmasıyla, popüleritesini arttırarak daha fazla fotoğrafçının ilgilendiği bir alan olmaya devam edecektir.