$kutsalbilgi[1]

Yemek Fotoğrafçılığı

Yemek fotoğrafçısı temelde bir reklam fotoğrafçısıdır, yemek fotoğrafçılığı, still life fotoğrafçılığın bir dalıdır, fotoğrafçının çektiği fotoğraflar menülerde, kitaplarda, dergi, broşür, afiş gibi tanıtıcı basılı materyallerde ya da dijital ortamda, web sitelerinde, sosyal medya mecralarında kullanılabilir.

Yemek fotoğrafçılığı bir ekip işidir, büyük bir yemek fotoğrafı çekiminde, projeye sanat yönetmeni, yemek stilisti, prop stilisti ve asistanlar dahil olabilir.

Her yemek fotoğrafçısının kendine has bir tarzı olsa da genellikle çekime çok fazla yapay etken katmadan yemeği doğal haliyle fotoğraflamayı tercih etmektedirler. Çekilen yemek fotoğrafında yemeğin yenmesini engelleyebilecek unsurları kullanmayı reddeden yemek fotoğrafçıları da vardır. Bunun yanı sıra saatlerce sürecek bir dondurma çekiminde gerçek dondurma kullanmak çok gerçekçi olmayacaktır.

Tarihte yemek fotoğrafçılığından bahsedebileceğimiz ilk örnek William Henry Fox Talbot'un şeftali ve ananası 1845 yılında fotoğraflamasıydı. Çok uzun süreler fotoğrafçılar, yemekleri masada oturan kişinin gördüğü perspektiften (bakış açısından) fotoğrafladılar. Stilistler ise bu akıma uygun olarak yemekleri yukarıdan daha iyi görünecek şekilde tasarladılar. Daha sonraları reklam fotoğrafçılığının gelişmesiyle birlikte, dar açılar, ekstrem yakın çekimler, sığ alan derinliği ile oluşturulmuş bokehler kullanılmaya başlandı. Günümüzde yemek fotoğrafçılığında hakim olan trend ise, yemeği mümkün olduğunca yalın haliyle en az prop kullanarak ve yemeğin en lezzetli bölümünü odaklayarak öne çıkarma yönündedir.

Lezzetli Kareler olarek, yemek fotoğrafçılığında belirgin gölgeleri olan, yemeğin, tatlının ya da içeceğin lezzetinin önüne geçebilecek kadar dikkat çeken propların kullanılmadığı, renk satürasyonunun yapay durmadığı ve Canon fotoğraf makinesi ve lensleriyle elde edilen renk uzayında üretilmiş fotoğraflar çekmekteyiz. Tüm bu unsurlar portfolyonun geneline yansımakta, anlam ve renk bütünlüğü yaratmaktadır.

Instagram Portfolyomuz


Yemek fotoğrafçılığı ile ilgili çalışmalarımızın olduğu Instagram sayfamıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://instagram.com/lkareler