Stok Fotoğrafçılığı

Günümüzde pek çok ajans ve bireysel kullanıcı projelerindeki görsel ihtiyaçlarını öncelikli olarak stok sitelerinden gidermekte. Prodüksiyon maliyeti ve süreçleri doğal olarak insanları stok fotoğraflarına yönlendirmekte.

Aşağıdaki linki kullanarak dünyanın en çok tercih edilen stok sitelerinden biri olan shutterstock'taki portfolyomu görebilir ve üye olup fotoğraf satın alabilirsniz.

Shutterstock Üyelik

Dünyanın her yerinden fotoğrafçılar belli başlı stok sitelerine eserlerini yüklemekte ve bundan hatırı sayılır paralar kazanmaktalar. Yemek fotoğrafçıları da stok sitelerinde en lezzetli kareleriyle yer alıyorlar. Hatta dünyanın en çok kazanan fotoğrafçısı bir zamanlar yemek fotoğrafçısı olan bir kadındı. Yemek fotoğraflar setup’ın kolay hazırlanması nedeniyle diğer fotoğrafçılık türlerine göre stock için belkide en uygun olanlarından biri. Doktor hasta temalı bir stok fotoğrafı çekmeyi, vintage temalı bir çilekli pasta fotoğrafı çekmekle kıyaslarsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Ancak stok sitelerinde genellikle en çok satan fotoğraflar beyaz fon üzerine arka planından düzgün şekilde izole edilmiş fotoğraflar oluyor, mümkünse tam beyaz bir fon tercih sebebi. Benimde çok eski bir stok geçmişim olmasa da bugüne kadar en çok satılan fotoğrafım beyaz fon üzerinde Brüksel lahanası.

Stok fotoğrafçılığını bir hobi olarak görüp zaman zaman fotoğraf yükleyen fotoğrafçılar olduğu gibi (ben mesela), bu işi ana işi olarak benimseyen ve yoğun olarak çalışan fotoğrafçılarda var. Ancak eskiye oranla satışların azaldığı bir gerçek, çünkü stok fotoğrafçısı sayısı katlanarak artıyor. Burada ön plana video konusu çıkıyor, çünkü henüz stok siteleri videoya doymuş değil.

Bir başka konu ise teknolojinin devamlı değişmesi ve fotoğraf çözünürlüklerinin devamlı artması. Bu durumda stok fotoğrafı müşterisi mümkünse satın alabileceği en büyük çözünürlüğü tercih etmeye meyilli olacaktır doğal olarak, birbirine benzeyen iki pozdan boyutu büyük olan daha avantajlı olacak. Yani stok fotoğraf işi yapacaksanız bu konuyu göz önünde bulundurmalısınız, ancak en iyi fotoğraf makinesi yanınızda olandır lafını düşünecek olursanız, siz kullanıcının tam istediği pozu çekerseniz o zaman boyuta çok takılmadan satın alacaktır. Sonuç olarak bugün son kullanıcı seviyesindeki DLSR makinelerin babası olan Canon 5D Mark II ile çekilen bir fotoğraf bir A4 kağıdından daha büyük bir alana 300dpi ile basılabiliyor. Yani dergi için fotoğraf çeken bir yemek fotoğrafçısına yetebilecek düzeyde.

Sonuç olarak elinizdeki fotoğraf makinesi stok fotoğrafçılık için yetecektir, hatta IPhone ile stok fotoğrafı çekmeyi deneyip siteye yükleyip kabul ettirmiş Youtube’er lar bile var. Ülkemizdeki fotoğrafçıların bu konuya daha çok önem vermesi ve döviz geliri elde etmesi, hem ekonomimiz hem de biz fotoğrafçılar için olumlu olacaktır.


Web siteniz için stok fotoğraf kullanmayı düşünüyorsanız, Bedava-Sitem.com'un hazırladığı 'Web sitenizde stok fotoğraf kullanımı' başlıklı yazıya da mutlaka göz atmalısınız.